Lokalna akcijska grupa „More 239“ završila provedbu projektnih aktivnosti projekta „Big Foot Small Steps“ koji je financiran sredstvima ERASMUS+ programa.
U Šibeniku se od 27. listopada do 05. studenog 2023. održala razmjena mladih u okviru ERASMUS+ programa, a na ovom projektu sudjelovalo je 36 mladih iz 6 zemalja. Lokalna akcijska grupa „More 249“ iz Hrvatske je nositelj projekta, a partneri dolaze iz Portugala, Italije, Rumunjske, Turske i Sjeverne Makedonije.
Projekt ukupno traje 9 mjeseci, od 1.5.2023. do 31.1.2024., a cilj mu je uključiti mlade nezaposlene osobe iz ruralnih područja te im obogatiti znanje o važnosti provođenja projekata povezanih s klimatskim promjenama i omogućiti im prostor za raspravljanje o klimatskim promjenama općenito produbljujući njihov osobni razvoj; promovirati važnost utjecaja na klimatske promjene kroz razmjenu inovativnih i inspirativnih praksi između sudionika, uključujući komunikaciju i digitalizaciju; omogućiti sudionicima da razmijene praksu među zemljama, nauče kako tražiti i prepoznati prilike za provođenje projekata vezanih uz klimatske promjene na ruralnoj, lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini; osigurati prostor za promicanje kulturne raznolikosti u Europi i međukulturalnog razumijevanja među mladima koji dolaze iz različitih društvenih, kulturnih, vjerskih sredina.
Klimatske promjene su jedan od najvećih problema suvremenog svijeta. Mnoge države su već iskusile katastrofalne posljedice globalnog zatopljenja, kao što su periodi ekstremno visokih temperatura, suše, poplave, šumski požari, podizanje razine mora. Ugroženo je zdravlje ljudi, a mnogim životinjskim i biljnim vrstama prijeti izumiranje.
Tijekom razmjene mladih sudionici su aktivno sudjelovali u svim radionicama. Svaki dan započinjali bi tzv. energizerima – vježbama za podizanje energije, a nakon čega bi uslijedile jutarnje i popodnevne aktivnosti na temu klimatskih promjena i zaštite okoliša. Cijeli koncept održanih radionica baziran je na team building aktivnostima, igrama i kvizovima, igranju uloga i simulacija, grupnim diskusijama i debatama, kolegijalnom učenju odnosno učenju od vršnjaka kao i na dnevnim evaluacijama i refleksijama. Zahvaljujući evaluacijama na kraju dana imali smo informacije o dnevnoj atmosferi, radnom programu kao i njihovom isticanju što je dobro, što žele više raditi i što trebamo poboljšati.
Među provedenim aktivnostima ističu se samostalno izrađene video reklame, 30 poruka povezanih s okolišem i njegovom zaštitom (navedene poruke će se objavljivati kroz jednomjesečnu kampanju), e-booklet, „puppet show“, snimanje i izrada videa projekta, volonterska akcija čišćenja kao i posjet Posjetiteljskom centru Kanal sv. Ante. Posjetiteljski centar “Kanal sv. Ante” je centralno mjesto za prezentaciju bioraznolikosti te prirodnih i kulturnih vrijednosti zaštićenih područja Šibensko-kninske županije, a važan dio postava izložbe posvećen je ekologiji, a njegovi poučno-zabavni sadržaji napravljeni su s ciljem utjecanja na svijest o čovjekovom utjecaju na okoliš.
Od najzanimljivijih radionica ističemo izradu vlastitih projekata, izračun ekološkog otiska, drama-comedy kazališnu radionicu te edukativnu radionicu pod nazivom „Freska ekološke renesanse“.
Kroz ove radionice, mladi su isticali problem klimatskih promjena, osmišljavali su svoje ideje, stvarali su svoj svijet utopije, maštali i predlagali idealna klimatska i okolišna rješenja.
Od stare odjeće, čarapa i papira napravili su svoje „puppet“ lutke, napisali su scenarij, odglumili i snimili svoj video uradak (svoju malu predstavu) koji je objavljen na društvenim mrežama, te će trajno podsjećati na provedbu projekta.
Sudionici su se kroz mnogobrojne radionice upoznali s pojmom ERASMUS+ programa, isticali su svoje vrijednosti, aktivno sudjelovali u društvu kao aktivni građani, poboljšali su razinu ključnih kompetencija i vještina, promicali su različite kulture i tradicije te društvenu uključenost, toleranciju i poštovanje.
Svim sudionicima su proslijeđeni Youthpass certifikati koji predstavljaju priznanje za sudjelovanje u projektu u sklopu programa Erasmus. Youthpass je alat, proces i strategija za poticanje priznavanja i vrednovanja neformalnog i informalnog učenja u europskom području mladih.
Ovim putem se zahvaljujemo svim partnerima i sudionicima na aktivnom sudjelovanju kao i na suradnji i angažmanu. Hvala Vam na svemu!
Sve informacije o projektu možete pratiti na FACEBOOK profilima LAG-a “More 249”, i samog projekta BigFoot – Small Steps, kao i na web stranici LAG-a.